У Черкасах зривають торги із оренди коштовної ділянки на березі Дніпра
19.03.2024   //   219 Переглядів

18 березня відбувся аукціон із права оренди земельної ділянки по вулиці Набережній у Черкасах. У результаті торгів ціна оренди зросла у понад 15 тисяч разів. Проте аукціон може не закінчитися підписанням угоди, а його проведення підсвічує слабкі місця земельних аукціонів із продажу права оренди ділянок.

Хід торгів та псевдо-переможці

Участь у торгах із права оренди 7 соток землі у так званому “Царському селі” у Черкасах (фактично закрита територія набережної міста з великою кількістю житлової забудови) взяли 11 учасників. Стартова ціна лоту склала 3,5 тисячі гривень на рік. У ході аукціону троє учасників підняли ціну річної оренди ділянки до понад 55 млн гривень. Йдеться про фізичних осіб – Володимира Кондратюка, Марію Берсегян та Олексія Заволокіна. Саме останній і став формальним переможцем аукціону, запропонувавши ціну у майже 56 млн гривень.

Заволокін є відомим у регіоні юристом і адвокатом. Він колишній працівник правоохоронних органів, а нині депутат Золотоніської міської ради від “Батьківщини”. Як свідчить щорічна декларація Заволокіна за 2022 рік, статків, які б дозволили йому відповідні витрати, на той час депутат не мав. У коментарі він фактично підтвердив, що не планує підписувати угоду за результатом відповідних торгів.

“Ця ділянка цих коштів не вартує. Ми це прекрасно всі розуміємо. Але є певні, як вам сказати, дослідження того, за скільки цю ділянку можуть купити. Ця ділянка не коштує стартових 3,5 тисяч гривень, тому треба ставити, або справді ринкову стартову ціну, або ж не завищувати таким чином. Ви можете подивитись аукціон і побачити, хто які кроки робив. Фактично цей аукціон вже зірвали до моєї останньої ставки”, – зазначив Заволокін у коментарі.

Процедура подібних аукціонів проходить у три раунди. На кінець другого раунду четверо учасників пропонували ціну річної оренди у 5 млн гривень. Окрім згаданої вище трійки, це також Олександр Чорномаз. Втім на третьому раунді Володимир Кондратюк підняв запропоновану ним ціну у понад 10 разів до 55 млн гривень, його ж хід підтримали Берсегян та Заволокін, які і стали тандемом, котрий здобув право на підписання угоди. У разі якщо Заволокін, як переможець аукціону, відмовиться від підписання угоди, таке право здобуде саме Берсегян. Вона та Кондратюк, на відміну від Заволокіна, не є публічними особами, і зв’язатися з ним не вдалося.

Що кажуть чиновники та експерти? 

Земельна ділянка виноситься на аукціон через протокольне доручення депутатів Черкаської міської ради з метою наповнення бюджету міста. Відповідно, заявник для проведення аукціону відсутній, і це не дозволяє відразу встановити коло зацікавлених у проведенні торгів осіб, які зі старту могли лобіювати їх проведення або ж навпаки непроведення. 

У свою чергу експерти заявляють, що людям, у яких або є самовільно розміщене майно на ділянках, або ж вони не зацікавлені у забудові, простіше та “дешевше” зірвати торги. Таким чином, уникаються зайві витрати через встановлення ринкової вартості оренди в ході доброчесного аукціону. 

У ситуації, коли ділянка справді є комерційно привабливою, недоброчесним користувачам або іншим зацікавленим особам доволі просто зірвати торги через недоліки законодавства. Зокрема, через малу початкову вартість лоту. У випадку із ділянкою по вулиці Набережній, йдеться про 3,5 тисячі гривень. Учасник, який бажає взяти участь у торгах має заплатити лише 1 тисячу гривень гарантійного внеску. Суттєвої відповідальності за відмову від підписання угоди за результатом торгів не передбачено – фактично це втрата гарантійного внеску у тисячу гривень. Далі ж організовуються повторні торги, що займає декілька місяців, і так триває по колу.  

Профільний заступник директора департаменту архітектури та містобудування Андрій Крилов, що відповідає саме за земельний напрям, також переконаний, що аукціон фактично зірваний, і звертає увагу на недоліки законодавства.

Законодавець на сьогодні так прописує вимоги, що дає можливість людям займатися такою дурнею. Тобто відповідальності за це жодної немає, окрім гарантійного внеску, який вони сплачують під час подачі документів на участь в цьому аукціоні. От і все”, – каже чиновник.

Також він зазначає, що міська рада не має права виставити цю земельну ділянку на продаж через те, що земля потрапляє до прибережної захисної смуги, де дозволена виключно оренда земельних ділянок. Крім того, зі слів чиновника, немає можливості і змінити стартову вартість лоту через нормативну грошову оцінку, яка є регламентованою. Саме через це повторні торги будуть знову оголошуватися із відповідною стартовою вартість і, таким чином, ці або ж інші учасники знову матимуть можливість їх зірвати. 

Зазначимо, що це єдина земельна ділянка, яка відкрито віддається під користування Черкаською міською радою у тому районі, який прийнято вважати елітним для проживання. Наразі більшість території так званого “Царського села” перебуває у користуванні товариства “Причал Явам”. До його складу засновників входять відомі у місті бізнесмени та політики, котрі мають відповідні об’єкти повноцінної житлової нерухомості, збудовані фактично замість причалів. У свою чергу цільове призначення цієї земельної ділянки, яку планують здати в оренду з аукціону – для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей.

Залиште відповідь