Черкаські освітяни рік купували м’ясо за завищеними цінами
29.01.2024   //   134 Переглядів

10 січня Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради відреагував на публікації у ЗМІ про ймовірне завищення цін на куряче філе, яке планувалось закупити коштом місцевого бюджету та батьків дошкільнят для харчування у дитячих садках. Ціну дещо знизили, втім аналіз показує, що за минулий рік освітяни могли переплатити за м’ясо декілька мільйонів гривень.

За результатом відкритих торгів, проведених Департаментом освіти та гуманітарної політики наприкінці 2023 року, ціна курячого філе склала рекордні на той момент 220 гривень за 1 кілограм. Після публікацій у засобах масової інформації і критики у соціальних мережах ціну було оперативно зменшено до 199 гривень за один кілограм. Втім, відповідно до зведених статистичних даних, нині середня ринкова ціна за 1 кілограм курячого філе у найбільших роздрібних мережах не перевищує 160 гривень. Крім того, інші замовники у різних куточках України продовжують купувати цей продукт суттєво дешевше за “знижену” ціну черкаських освітян.

Зокрема, як пише сайт “Наші гроші”, у селі Нові Петрівці під Києвом курятину купують за ціною, менше 150 гривень за 1 кілограм, у той же час у Вишгороді її придбали за 189 гривень, що спричинило скандал. А це на 10 гривень дешевше, ніж у Черкасах.

Варто зазначити, що ціна у 220 гривень за 113 кілограм курячого філе, сформувалася у Черкасах ще до грудневих торгів. Про це свідчить інформацій у системі “Прозорро”. Зокрема, на початку 2023 року було проведено тендер на закупівлю м’яса, в тому числі і курячого філе, очікуваною вартістю у 13,8 млн гривень. Торги без конкурентів виграло товариство “Каштан-плюс”. Згідно з укладеною угодою, планувалося поставити майже 100 тонн м’яса, де левову частку (60 тонн) складало саме куряче філе, ціною на той момент у 135 гривень за 1 кілограм. 

В результаті виконання угоди між замовником та постачальником до вересня 2023 року було підписано 10 додаткових угод, частина з яких стосувалася зростання вартості м’яса, і переважно саме курячого філе. Таким чином за період з березня по вересень 2023 року вартість філе зросла з 135 гривень до майже 190 або ж на 40% від початкової вартості. У той же час за аналогічний період середня вартість курятини у торгових мережах, згідно зведеної інформації сайту-агрегатору Мінфін, зросла на 5% з 139 грн за кілограм до 146 гривень.

Крім того, вже у жовтні-листопаді між Департаментом та все тим же товариством “Каштан-плюс” було підписано ще дві угоди на постачання м’яса, серед якого традиційно найвищу вагу мало саме куряче філе. Згідно угод, спочатку ціна за 1 кілограм курячого філе складала 210 гривень, тоді як на ринку воно коштувало у середньому 161 грн. Потім зросла вже до 223 гривень за 1 кілограм. Тобто менше, ніж за рік, з березня 2023 року по грудень 2023 року, ціна на філе для черкаських освітян змінилася на 65%. Жоден статистичний індекс не фіксує такого коливання.

Якщо співставляти середньоринкові зважені ціни з цінами, за якими купував куряче філе Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, то можна припустити, що за період з березня 2023 року по січень 2024 освітяни могли переплатити за куряче філе понад 2 млн гривень. При тому, що орієнтовно придбали його на суму у 11 млн гривень. До таких висновків можна дійти із інформації про виконання угод. 

Зазначимо, що раніше чиновники Департаменту освіти повідомляли про те, що вагому складову у вартості товару, який постачається до дитячих садків, складає саме логістична складова. Варто зауважити, що аналогічна складова закладається у вартість товару, який закуповують інші освітяни у інших містах. Окрім того, додатково зазначимо, що у березні 2023 року середня ціна на літру дизельного палива складала 49,7 гривень за літру, а у січні 2024 – 51,4 гривні за літр, тобто коливання ціни складало менше 2%. 

Товариство “Каштан-плюс” належить Івану Запорожцю. Департамент освіти та гуманітарної політики ЧМР очолює Богдан Бєлов.

Залиште відповідь