Для шкіл Полтави замовили півтисячі ноутбуків з націнкою у 80% – поліція   
25.04.2023   //   146 Переглядів

Поліція підозрює, що департамент освіти Полтави доручив керівникам навчальних закладів укласти договори на комп’ютерну техніку зі заздалегідь визначеною групою підприємців, які закупили однакове обладнання в київського постачальника, додавши зверху 80% націнки.

Про це пише Ян Пругло у виданні «Полтавщина».

У вересні 2022 року «Полтавщина» опублікувала матеріал про закупівлю 36 навчальними закладами Полтави 457 комплектів з ноутбуків та зовнішніх дисків для «найшвидшого забезпечення онлайн та змішаної форми організації освітнього процесу». Вартість одного такого комплекту освітяни попередньо оцінили у 35 тис. грн.

«Вже тоді ми звернули увагу на досить дивну умову закупівлі — наявність антибактеріального покриття. Обов’язковість цієї опції суттєво звужувала кількість потенційних учасників закупівлі, що в результаті могло негативно вплинути на розмір знижки. Попри публічну критику освітян-замовників, умови тендера так ніхто і не змінив», – написали журналісти.

На усі 36 тендерів зайшло по одному учаснику, які запропонували однакові позиції:

 • ноутбуки Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-H-12W (Core i3 10 Gen, 16 Gb RAM, 1920×1080);
 • зовнішні диски Transcend 2.5 1 TB USB 3.1 (TS1TSJ25M3S);
 • Microsoft Windows 10 Pro та Office 2021 для освітніх закладів.

Не маючи конкурентів, постачальники скинули по 4,8-6,2 тис. грн від вартості одного комплекту, довівши ціну до 28,7-30,1 тис. грн.

В результаті вже до кінця 2022 року школи провели оплати, отримавши 457 ноутбуків та дисків загальною вартістю 13,5 млн грн, що на 2,5 млн грн менше від очікуваної вартості.

«Головний недолік полягає у змові замовників з постачальниками. Перші ввели у тендерну документацію дискримінаційні умови щодо антибактеріального покриття. Другі узгодили дії між собою, поділили ринок між собою та ліквідували бодай натяк на конкуренцію. Такою свій негативний ефект зробило дроблення однієї великої на закупівлі на 36 менших та перекладання юридичної відповідальності з рівня департаменту на навчальні заклади», – зауважує видання.

«Полтавщина» нагадала, що договори були укладені з 9 ФОПами та підприємствами:

 • ТОВ «Індустріальні системи автоматизації» (власник Микола Звягольський);
 • ТОВ «Зед-мобайл» (співвласники Юрій Коновальчук та Ольга Лисенко);
 • ПП «Інфол-сервіс» (Костянтин Бєлов);
 • ФОП Бєлов Костянтин Львович;
 • ФОП Бондаренко Олександр Миколайович;
 • ФОП Черненко Євген Валентинович;
 • ФОП Захлистун Дмитро Адольфович;
 • ФОП Гончаров Валентин Віталійович;
 • ФОП Ольховський Сергій Олегович.

Здійснюючи моніторинг закупівель та реагуючи на критичні статті журналістів, слідчі главку поліції на початку січня 2023 року відкрили кримінальне провадження за ч. 4 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем).

За інформацією слідства, «службові особи департаменту освіти Полтавської міської ради доручили проведення державних закупівель безпосередньо закладами освіти, що дозволило «розбити» предмет закупівлі на 36 тендерів з очікуваною вартістю від 140 тис. грн до 490 тис. грн».

Кожному навчальному закладу була доведена ціна товару та список із підконтрольних підприємців та товариств, з якими необхідно укласти договір без фактичного проведення оцінки ринку та запитів цінових пропозицій.

Після підписання договорів підприємці придбавали ноутбуки за ціною близько 14 тис. грн за одиницю в київського ТОВ «Ав-Про». При цьому, ціна постачання навчальним закладам в рамках укладених угод, становила в середньому на 80% вище — 25 тис. грн.

Також слідчі встановили, що як мінімум для кількох шкіл підприємці не виконали умови щодо поставки програмного забезпечення, зокрема, ліцензійного пакета Microsoft Office 2021.

За попередніми оцінками правоохоронців, змова освітян та постачальників комп’ютерної техніки призвела до збитків бюджету Полтави на суму понад 3 млн грн.

Наразі Октябрським районним судом Полтави надані дозволи на дослідження технічних, кількісних та якісних характеристик ноутбуків за участі слідчих та спеціалістів-айтішників.

 

Залиште відповідь