Постачальники харчів для армії закуповують продукти вдвічі-втричі дешевше, ніж продають їх Міноборони
22.03.2023   //   76 Переглядів

Журналісти «Схем» (Радіо Свобода) отримали у своє розпорядження усі вісім контрактів на харчування армії, укладених між Міністерством оборони та приватними фірмами у грудні 2022 року, та порівняли ціни у них із оновленими додатками до цих контрактів, які були переукладені після скандалу із завищеною вартістю на продукти для ЗСУ, що розгорнувся у січні навколо одного такого постачальника.

Про це йдеться в розслідуванні «Меню для армії».

Журналісти дійшли висновку, що навіть після того, як більшість постачальників справді частково знизили вартість у каталогу на продукти для армії, а дію контрактів обмежили трьома місяцями, з багатьох ключових позицій ціни все одно залишаються вищими за середньоринкові. При цьому, «Схеми» проаналізували фінансово-господарську звітність цих фірм та виявили, що самі вони закуповують найбільш «ходові» продукти для армії (картоплю, яблука, яйця, капусту тощо) за цінами, удвічі-тричі нижчими, ніж зрештою постачатимуть їх для війська. Таким чином маржа для приватних фірм по цих позиціях на багатомільярдних контрактах може скласти від 30 до 70 відсотків.

Наприклад, фірма «Актив Компані» залишила в оновленому контракті для армії ціну на яблука на рівні 51 гривня за кілограм, і вже почала постачати їх у військові частини саме по такій ціні, що підтверджується видатковою накладною, оприлюдненою журналісткою Тетяною Ніколаєнко. При цьому, проаналізувавши закриті фінансово-податкові звіти компанії «Схеми» з’ясували, що закупівельна ціна на яблука протягом листопада-лютого для цієї компанії становила всього 15 гривень за кіло. Тобто націнка для війська на яблука, виходить, більша ніж утричі.

Інші постачальники також закуповують яблука по 15-16 гривень за кілограм, але перепродають військовим у середньому майже вдвічі дорожче – по 25-28 грн за кіло. Суттєво відрізняються закупівельні ціни і ціни в контрактах у випадку і з картоплею. У засекречені грудневі контракти з Міноборони постачальники заклали ціну на картоплю від 17,7 гривень до 27 гривень за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі – залишили 17,7 грн/кг.

При цьому, як з’ясували «Схеми», у грудні-січні вони закуповували її по ціні від 7,6 до 10,8 грн за кілограм. «Тобто, «маржинальність» для приватників, на цьому найбільш «масовому» продукті все одно зберігається на рівні 40-50 відсотків навіть після зниження цін. Це стосується чотирьох із п’яти проаналізованих «Схемами» постачальників харчів для армії – вони продаватимуть армії картоплю майже вдвічі дороже, ніж самі її закуповують. І майже вдвічі дорожче, ніж вона представлена вроздріб у більшості мережевих супермаркетів України», – повідомляють розслідувачі.

«Саме на цей продукт йдуть найбільші суми у порівнянні з більшістю будь-яких інших продуктів для армії – виключно через масштабні обсяги. Тому рівень «маржі» на картоплю – це один із найпоказовіших індикаторів потенційних бюджетних перевитрат», – йдеться в розслідуванні.

Ще один приклад – вартість яєць для Міноборони. Після скандалу, в контракті «Актив Компані» вони тепер вказані не по 17 гривень, а по 9 за штуку. Така ж ціна і в більшості інших контрактів приватних армійських постачальників.

Водночас, як «Схеми» змогли побачити з закритої податкової документації компаній, самі постачальники закуповують яйця по ціні від 5,4 до 6,3 грн за штуку. Тобто на шляху до армії вони дорожчають в середньому на 30-40 відсотків, незалежно від регіону постачання.

Ще один овоч, який становить вагому частину раціону для війська і закуповується у великих обсягах – це капуста. Здебільшого – звичайна, білоголова. Фірма «Актив компані», за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні. При цьому, «Схеми» виявили, що протягом грудня-січня ця фірма закупила цей товар у великих обсягах майже втричі дешевше, по 8,5 гривень за кіло.

Ще два постачальники закуповували її протягом зими в середньому по 10-12 гривень, а згодилися постачати для війська приблизно вдвічі дорожче.

Залиште відповідь