Таємна розкіш СБУшника. Шило та його сім’я володіють купою нерухомості та дорогими автівками
Леся Іванова в розслідуванні для Bihus.info розкрила скандальний бекграунд Артема Шила, якого призначили заступником Департаменту захисту національної державності СБУ у серпні 2022 року (див. відео внизу тексту).
Якщо ранішу Шилу закидали зв’язки із російським гральним бізнесом, то минулоріч почили називати «смотрящим» від Єрмака за Укрзалізницею. А зараз його звуть вже «кадром» Татарова в СБУ. Він три місяці тому очолив один з найважливіших на сьогодні підрозділів Служби безпеки. Підрозділ, серед завдань якого – готувати санкційні списки, а ще позбутися російського впливу на стратегічні сфери української економіки, в тому числі – і критично важливої для нас нині енергетики.
На цю відповідальну посаду Шило зайшов з купою елітного майна, яке коштує більше ніж всі доходи чекіста та його родини.
Артем Шило, 32 роки, родом з Харкова. Батько – колишній співробітник МВС на пенсії. Мати – нині вже покійна – колишня завкафедри кримінальної юстиції у Харківському університеті ім. Ярослава Мудрого. Вона входила до редколегії журналу «Вісник кримінального судочинства» разом з заступником голови Офісу Президента Олегом Татаровим. Артем отримав освіту у маминому вузі – Харківському юридичному.
З 2012 року на службі в СБУ, спершу в рідному Харкові, а з 2016 – в Києві, у ДКІБі. Це департамент СБУ, який має протидіяти кіберзлочинам, однак у ті роки новинна стрічка частіше майоріла історіями про викошмарювання бізнесу, при чому не тільки ІТ, а й будь-якого, куди можна було приплести російський кібер-слід. Чого вартий був тільки один із тодішніх очільників ДКІБА Климчук – сам особисто фігурант кримінального провадження про вимагання хабаря за закриття справи.
У цьому місці Шило дослужився до замкерівника департаменту і навіть до дострокового звання підполковника, але влітку 2021 року вилетів з СБУ в рамках великої чистки.
Далі цілий рік – чи то нічого не робив і відпочивав, чи то допомагав владі реформувати СБУ у статусі радника Офісу президента, чи то займався фантастично успішним бізнесом.
Зрештою в серпні цього року Шило повернувся в органи, щоб очолити новий підрозділ СБУ – Головне управління контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму. Скорочено – головне управління «І».
Усі ці роки Шило лишався максимально непублічним.
Сам Шило відмахується від пліток про те, що отримав посаду як «людина Татарова». І навіть запевняє, що взагалі не планував повертатися в СБ. Але якось так склалося, що очільник Служби Василь Малюк йому «терміново запропонував» – а він просто «не зміг сказати ні». Нагадаємо, Малюк і Шило разом були на дні народженні Татарова.
Нерухомість, яка має відношення до Шила:
- Дві трикімнатні квартири в елітному ЖК Новопечерські липки – у власності самого Шила, ринкова вартість – близько $700 тисяч.
- Тут же в Липках у власності дружини ще одна двокімнатна квартира і 360 кв.м. комерційної нерухомості – понад $2 млн.
- Також дружина Шила має сукупно 275 кв.м. в клубному будинку в центрі Києва, де у неї салон краси. Ринкова вартість сягає ще $1 мільйона.
- Окрім того на дружину Шила записані два Мерседеси і була ще Тойота Камрі. Це докупи могло би обійтися у $238 тис.
- будинок під Києвом, записаний на батька Шила.
Шило в інтерв’ю «Бігус.інфо» переконував, що записана на дружину квартира – це тещина, а будинок батька – дійсно батька. Мовляв, той заробляв на будівництві та продажі нерухомості. Однак батькового бізнесу в реєстрах немає, бо він нібито був дрібний і той нібито не вважав за доцільне його оформлювати.
Шило-старший до середини 2000-х працював в МВС, потім якийсь час у комунальній охоронній компанії з невисокою зарплатою, потім кілька років офіційно не працював ніде. Аж поки на батька не посипалася нерухомість наприкінці 2016 року, коли Шило-молодший перебрався до Києва. Спочатку офісні приміщення в Харкові, потім два таунхауси за $150 тис . тут же, а вже потім, після продажу таунхаусів – обійстя під Києвом, куди на той час якраз уже перебрався Шило-молодший. Який тепер запевняє, що до всього перерахованого стосунку не має.
У травні 2022 року, як тільки війська РФ відійшли від Києва, Шило-молодший оформив на себе дві великі квартири в Липках. Нині забудовник продає такі по $360 тисяч за штуку. Але Шило запевняє – взяв в кілька разів дешевше, бо ціни через війну впали.
Але й такі гроші – звідки? Звільнившись з СБУ Шило зареєстрував собі ФОП і юридичну компанію, але з його ж слів – вона так і не отримала жодного контракту. І де заробив гроші – Шило не каже.
Власницею решти майна в родині записана дружина Шила – Ірина. Як це часто буває в родинах правоохоронців зі скромною зарплатою, дружина Шила – успішна і багата бізнес-вумен, засновниця мережі салонів та ще кількох різних бізнесів. Втім, успішною і багатою дружина Шила стала після того, як стала дружиною Шила.
Шило порадив журналістам подивитися декларацію дружини, ніби там все записано. От тільки якщо зібрати докупи все, що відображено в деклараціях Ірини за майже 10 років, назбирається десь коло мільйона доларів. Але, по-перше, не покриває навіть половину всього, що на неї оформлено (тільки комерційна нерухомість в Липках тягне на два мільйони), а по-друге, як той мільйон назбирався – окрема і доволі кумедна історія.
Головним бізнес-дітищем Ірини є мережа салонів краси під брендом «365».
«Первая студия расолагалась в маленьком страшненьком торговом центре на левом берегу Киева. Стойка 7 кв.м., 20 лаков. Мастера отказывались работать из-за отсутствия клиентов и материалов».
В одному з інтерв’ю Ірина розповіла, що коли переїхала до Харкова, вийшла заміж і народила дитину – «бизнес стал сходить на нет».
Але ось парадокс. Саме тоді, коли Ірина вийшла заміж за СБУшника і «випала в декрет» і її бізнес «стал сходить на нет» – кількість нулів на її рахунках раптово починає стрімко рости. На Ірину оформлюють частку в бізнесі, через її ФОП починають прокачуватися мільйони, сама Ірина потроху приростає майном, а її Інстаграм – фотозвітами з усіляких островів.
2015 рік. Ірина виходить за СБУшника Шила. У фотоальбомі з’являється весілля в Домінікані, в гаражі – новий Lexus десь за $50 тис.
На півмертвих ФОПівських рахунках – мільйон, а в реєстрі – доля в бізнесі разом із дружиною ще одного СБУ-шника, начальника Шила – Едуарда Кріцина.
Саме Кріцин стане однією з причин, чому Шила почнуть називати «смотрящим за залізницею» – адже після звільнення з СБ Кріцина призначили директором з економічної та інформаційної безпеки УЗ.
Але то буде аж в 2021 р., а тоді, в 2015 Кріцин працював у СБУ і очолював кібер-департамент. От восени якраз очолив – і одразу дружини Кріцина та Шила отримують долі в фірмі «Бухгалтерський центр «Альфа-Омега», яка надає юридичні та бухгалтерські послуги у тому числі по напрямку – ІТ, за яким якраз і наглядав департамент Кріцина-Шила. За шість років, які Ірина входила до складу власників цієї фірми – вона отримала понад 5 мільйонів гривень дивідендів.
2016 рік. Про відновлення бізнесу ще ні слова, але на рахунку її ФОПп ще плюс мільйон. В інстаграмі – Куба і Мексика. Причому, що Ірина в декреті, а Шило – в СБУ.
2017 – Ірина ще тільки планує повертатися в бізнес, перша невеличка студія в тестовому режимі запрацює аж в кінці жовтня. Але через ФОП Ірини знову проганяють мільйон. В інсті Ізраїль, Туреччина.
Далі Ірина дійсно за кілька років набудувала салонів. Це, до речі, спочатку інвестиції, тобто витрати – і тільки потім прибутки. Але, здається, ніякі витрати для неї – не проблема, салони ростуть як шампіньйони. І починається інший період: навіть коли вона скаржиться на проблеми й збитки в бізнесі – її ФОП все одно забивається під зав’язку грошима, а Інстаграм – фотографіями з відпочинку по всьому світу.
2018 – Ірина відкриває ще одну студію в аеропорту Жуляни. Прожила вона недовго – студію закрили через брак клієнтів. В той же час на рахунках – плюс півтора мільйони, в інстаграмі – Балі.
А ще десь знаходяться кошти- на дизайнерський ремонт і облаштування уже повноцінного великого салону на Лівому березі. І одразу – ще однієї студії в котеджному містечку Золоче, де будинок, оформлений на батька Шила.
2019 – в інстаграмі Ірина скаржиться на поганий рік: «Я не получала должного морального и материального выхлопа от своего любимого дела».
Але якщо нема вихлопа – то хто профінансував грандіозне, довжиною в рік, будівництво чергового салону: флагманського, двоповерхового, в центрі Києва? Індивідуальний проект від крутого дизайнерського бюро, все дорого-багато і супер-екологічно – аж до дивану, який привезли з Балі.
2020 рік, коли всіх, а особливо сферу обслуговування підкосив ковід. В інстаграмі Ірина заламує руки:
«365студио переживает не самій лучший период»
«мы понесли , как и все, большие убытки и мы не можем планировать не то что рост, а и то что мы останемся на плаву».
А тим часом через її ФОП проходить ще 6,5 мільйонів. В гаражі з’являється нова Тойота Камрі , а в фотоальбомі – «сбилась со счета какой раз» Туреччина і кількатижнева відпустка вірогідно в Мексиці.
2021 рік – дружина Шила більше ні на що не скаржиться, а просто поповнює колекцію новим Мерседесом (такий зараз коштує в районі $85 тисяч) і летить на Сейшели. На річницю – в Париж, а закривати сезон в Сен Тропе. Два тижні всією родиною в готелі, який Ірина на такі дати і таку кількість людей нам Букінг пропонує за майже 2,5 мільйони гривень.
Ще того року в інсті Ірини з’являється нова квартира. Їі здавали в оренду по 180 тис грн на місяць.
В листопаді 2021 вона купує першу пачку комерційної нерухомості – в Липках (це орієнтовно $1,8 млн доларів), а за кілька місяців – другу, на Тарасівській (і це міг бути ще десь мільйон доларів).
Цього року Ірина затіває чергове будівництво – найбільшого свого салону – цього разу триповерховому, в ЖК на Облоні – ОРезіденс. Будівництво, яке не зупинить навіть війна. І це при тому, що за словами самого Шила, її бізнес зараз заледве животіє – працює лише два салони і ті на 20%.
Журналісти знайшли ще одне приміщення в центрі (підвал в бізнес-центрі), поруч із основним салоном, де Ірина облаштувала не тільки офіс, але й міні-салон-бункер, аби бомбардування не заважали наводити красу. На цій же адресі знайшли фірму ТОВ «365 актів», яка займається нерухомістю і має статутник під 23 мільйони. Тільки записана не на Ірину, а на таку собі Віолету Банковську. Це – ейчарник Ірини і щось типу її персонального помічника.
А ще якось Ірина вирішила, що в салоні має бути бар. І в держреєстрі з’являється компанія «365 бар», записане на такого собі Олександра Скуратова. Хто такий Скуратов – краще розкажуть теги, які його номер має в телефонних книгах різних абонентів:
«саша водитель артема»
«александр водить шило артема»
«Саша Скуратов Темы»
«саня киев СБУ»
На Скуратова, який раніше мав доволі плачевні офіційні доходи, пізніше було оформлено:
- будинок на 190 кв м під Києвом (такі продавали по $200 тис);
- автомобіль AUDI S6, на якому їздив Шило (зараз такий коштує $60 тис);
- Мерседес GLE 63 (коштують по $125 тисяч), сторізи в ньому записуватиме дружина Шила, і зрештою авто пізніше переоформлять напряму на Ірину.
Крім цього, цьогоріч Скуратова оформили в Укрзалізницю, де працює Кріцин.
Наразі Головне управління «І» займається захистом об’єктів критичної інфраструктури. Світло, вода, транспорт, зв’язок, медицина і доступ до продовольства. Тож сьогодні серед завдань СБУ – не тільки виловлювати диверсантів на цих об’єктах – але й позбавити ворогів і запроданців, які діють в інтересах РФ, впливу на ці галузі.
Крім того, хоч це і не парафія СБУ, але так би мовити у зв’язку з великим суспільним запитом Шило взявся дерусифікувати ще й гральний ринок. І не просто позбавити контрольовані росіянами компанії ліцензій – а забити санкціями програмні платформи, аби відрізати росіянам дорогу на український ринок.
Зокрема, йдеться про 1хБет. Артему Шило закидають зв’язки із найскандальнішим на сьогодні гравцем на ринку.
1хБет – один з найвідоміших он-лайн букмекерів у світі. Цей бізнес створили троє росіян і в самій РФ він працював в сіру, без ліцензії та сплати податків, що вилилося в кримінальну справу, арешти активів, оголошення засновників у розшук. Засновники успішно акліматизувалися на Кіпрі, а їхнє дітище продовжило працювати.
На початку квітня, як тільки вигнали російську армію з-під Києва, 1хБет отримало офіційну ліцензію. І це призвело до серйозного скандалу. Нардепи починають з’ясовувати, що ліцензію отримав не сам 1хБет, а українська ТОВка – як представник бренду. Хоча в законі сказано: ліцензію не може отримати фірма, якою володіють або яку контролюють росіяни.
Виявилося, що довгий список обмежень з закону ніхто не перевіряє, бо порядок як перевіряти – так і не затвердили.
В пошуках відповіді на питання – бардак чи змова – журналісти й активісти почали перебирати варіанти: хто допоміг «іксам» зайти на український ринок.
Першим ділом кивали на Бориса Баума, тодішнього голову консультативно-експертної ради КРАІЛ. В минулому топ-менеджер пов’язаної з росіянами «ВС Енерджі», трансформувався в радника замголови ОП Кирила Тимошенка, це офіційно, а неофіційно – в сірого кардинала азартних ігор. Коли вибухнув скандал – Баума звільнили, але ліцензію чомусь забирати не поспішали.
Тож допитливі українці пішли копати далі і докопалися до холдингу «Течія» і до Шила.
Офіційно дві ліцензії на роботу під брендом 1хБет отримала українська компанія ТОВ «ТБК».
Її власником записаний Сергій Цибін, колишній банкір – але настільки колишній, що нині інші банки судяться з Цибіним через неповернення звичайних карткових кредитів. Статутник фірми – 30 млн, вартість одної ліцензії – 25, а другої 117.
Разом з тим, виявилося що Цибін раніше володів компанією «Ме-Естейт», де директором був Юрій Лазебніков, керівний партнер українського ІТ-шного та кіберспортивного холдингу «Течія». Холдингу, який минулого року офіційно заявляв про співпрацю та спільний проект із 1хБет і навіть оголошував «іксів» партнерами на 2021 рік. У «Течії» головним юристом трудиться Роман Родін, чий брат Олександр керує цієї самою «ТБК», що і отримало ліцензії в Україні для 1хБет.
Другий керівний партнер «Течії» – Олег Крот. Він визнає, що знайомий з засновниками 1ХБет і дійсно мав один проект з «іксами» минулого року, однак запевняє, що той проект прожив не довше місяця. Разом з тим, глобально проти роботи 1хБет в Україні Крот нічого не має. Точніше вважає це питання дискусійним і схиляється до прагматичного підходу – добре, якщо податки будуть йди в Україну.
Після чергової хвилі скандалу ліцензію все ж анулювали – але фірма судиться за її відновлення.
Що до Шила, його називав «покровителем» 1хБет «ІнформНапалм», побіжно, без особливих деталей. Пізніше з’ясувалося, що свою юридичну компанію Шило зареєстрував за адресою адвокатського об’єднання, партнери якого, за даними Напалму супроводжували ліцензування ТБК, а пізніше захищали компанії в суді.
Крім того, журналісти Bihus.info з’ясували, що серед основних проектів «Течії», які презентовані на сайті холдингу, є масштабний еко-техно-парк. В компанії «Дайналайн», яка мала його реалізовувати засновниками були вищезгаданий Крот із Сергієм Тітовим – кумом Шила. Кум сбушника мав займатися бюрократичною тяганиною та оформленням землі.
Сам Шило зараз робить вигляд, що заледве пам’ятає – хто хрестив йому дитину і чим той займався.
«Але скидається на те, що кум, як і водій, був «вмонтований» у певну бізнес-систему. Окрім Дайналайну, Тітов володів частками ще в двох компаніях разом із дружиною начальника Шила – Климчука. Років зо три тому, тобто після того, як вони, за словами Шила, перестали спілкуватися, їх із Тітова списали на «саша водитель артема» Скуратова. А ще пізніше списали і долю Тітова в Дайналайні – на Євгена Лященка, котрого пізніше призначать членом правління Укрзалізниці», – повідомили журналісти.