“Укртрансгаз” через апеляцію добився стягнення з “Тернопільміськгазу” з орбіти Фірташа 6 мільйонів боргу
05.10.2022   //   93 Переглядів

Західний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу АТ “Укртрансгаз” скасувавши рішення господарського суду Тернопільської області від жовтня 2021 року та зобов’язавши стягнути з ПрАТ “Тернопільміськгаз” 5,9 мільйонів гривень.

Відповідна постанова була опублікована в Єдиному державному реєстрі судових рішень. 

Під час з’ясування обставин справи було встановлено, що “Укртрансгаз”, як оператор газотранспортної системи, здійснив процедуру алокації та встановив наявність у “Тернопільміськгаз” негативних місячних небалансів природного газу у січні-червні 2018 року. Позивач зазначав що ці обсяги виникли внаслідок безпідставного відбору відповідачем природного газу для покриття його власних виробничо-технічних витрат. У зв`язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативних небалансів, “Укртрансгаз” виставив “Тернопільміськгазу” рахунок на суму 50,93 млн грн., та оформив односторонні акти надання таких послуг. Однак відповідач у встановлений договором строк не оплатив заборгованість за послуги балансування, у зв`язку з чим позивач нарахував відповідачу додаткових 8,34 млн грн інфляційних втрат та 3% річних.

При цьому суд першої інстанції вказав на те, що позивач не підтвердив вчинення дій з балансування газотранспортної системи у спірний період. Сторони не укладали додатків до договору, що свідчить про те, що сторони не погодили предмет договору (потужність та обсяг транспортування газу), який є істотною умовою договору. Крім того господарський суд поставив під сумнів достовірність наданої позивачем копії додатку №3 до договору, оскільки такий документ від імені замовника підписаний невідомою особою, а відповідач взагалі заперечував факт підписання вказаного додатку. У підсумку госпсуд відмовив “Укртрансгазу” в задоволенні позову. Тож той пішов у апеляцію.

У свою чергу Західний апеляційний госпсуд вказав на те, що у період з січня по червень 2018 року позивач склав односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну суму 50,93 млн грн. Реальність вчинення балансуючих дій та понесення позивачем пов`язаних з цим витрат підтверджується копіями договорів про закупівлю природного газу в АТ НАК «Нафтогаз України», ТзОВ «ЕРУ Трейдінг», актами приймання-передачі природного газу від продавців, а також актами приймання-передачі природного газу при закачуванні та відборі природного газу з підземних сховищ. Встановлено й факт невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати згаданих послуг балансування обсягів природного газу.

Колегія суддів апеляційного суду зауважили безпідставність висновків суду першої інстанції про те, що відсутність додатків № 1, 2 до договору вказує на неузгодженість сторонами такої істотної умови як предмет договору, а тому такий договір буцімто є неукладеним. Суд констатував – фактичне виконання усіма сторонами спірного договору виключає кваліфікацію цього договору як неукладеного.

Враховуючи доведеність понесених “Укртрансгазом” витрат на балансування обсягів природного газу та відсутність оплати цих послуг зі сторони “Тернопільміськгаз” суд скасував рішення господарського суду Тернопільської області від жовтня 2021 року та постановив задовольнити апеляційну скаргу АТ “Укртрансгаз”.

Таким чином з ПрАТ “Тернопільміськгаз” буде стягнуто загалом  5,9 мільйонів гривень – 50,93 млн грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 3,09 млн грн. 3% річних і 5,25 млн грн інфляційних втрат.

Найбільшими акціонерами ПрАТ “Тернопільміськгаз” є АТ “НАК “Нафтогаз Україна”, ПрАТ “Газтех” з бізнесгрупи “Group DF” Дмитра Фірташа, ТОВ “Ласфано Україна” Юрія Мандригеля та родина Бобрівців. Мова йде про нині покійного ексдепутата Тернопільської райради Володимира Бобрівця, його дружину Віру Бобрівець та сина, підприємця Віталія Бобрівця. 

АТ “Укртрансгаз” сто відсотків акцій якого належать державному АТ “НАК “Нафтогаз Україна” нині очолює Сергій Перелома.

Залиште відповідь