Сторож, лісник та соціальна працівниця закривають школу у Сутисках
28.08.2022   //   80 Переглядів

У Сутисківській громаді закривають школу, де навчаються діти, які опинились у важких життєвих обставинах. Проект рішення на розгляд сесії селищної ради уже не вперше виносить голова громади Леонід Дідух. Якщо школу закриють, то учні змушені будуть перейти на навчання до іншої школи, якою керує його дружина.

Про це пише Deputaty.in.ua.

11 серпня під час сесії більшістю голосів депутати проголосували за реорганізацію закладу, а фактично – за його закриття. Колектив та батьки звернулися до голови Вінницької обласної військової адміністрації Сергія Борзова, який їх запевнив, що і колектив, і школу максимально збережуть.

– Обіцяю, що діти підуть до своїх вчителів у своїх рідних стінах, – запевнив Борзов батьків з Сутисок.

Закрити не можна залишити?

За декілька тижнів до навчального року у селищі Сутиски на Вінниччині нависла сокира над існуванням одного з двох навчальних закладів. Мова йде про колишній інтернат, а зараз спеціальний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів. Від початку створення Сутисківської ОТГ місцева влада не може знайти кошти на його утримання…

Ще у минулому році тут навчалися і проживали діти, які опинилися у важких життєвих обставинах з інших громад області. Серед них юні художники і наполегливі хлопчики-футболісти.

Коли вперше постало питання про закриття закладу, ми разом з колективом провели віртуальну екскурсію школою.

Але з тих пір, як пансіонат для проживання закрили, а сам інтернат почав діяти як спеціалізований заклад, шкільний контингент тут значно зменшився. Та порожні приміщення не довго пустували. З початком повномасштабного російського вторгнення у закладі відкрили двері для переселенців. І хоча утримання внутрішньо переміщених осіб повністю компенсує держава і це покриває частину витрат школи, як виявилось, попри все, на спеціалізований заклад у селищної ради немає коштів. І тому тут утретє за недовгий час керівництво громади винесло питання якщо не про ліквідацію, то про реорганізацію колишнього інтернату.

Голосували як зайчики

Сесія 11 серпня для вчителів, батьків, дітей цієї школи стала справжньою несподіванкою. Бо у спеціалізованому закладі спокійно готувалися до початку навчального року, а не до питання реорганізації, яке вчергове винесли на сесію. Проект рішення опублікували за день до проведення сесії. Перед цим жодних громадських обговорень щодо фактичного припинення існування школи не організовували і не проводили.

– Ми поремонтували навчальний корпус, обладнали укриття, адже батьки і діти висловили бажання про змішану форму навчання. 15 серпня у школі мала бути комісія, але 10 серпня по обіді дізналися, що завтра – сесія і наш заклад знову хочуть реорганізувати, – розповіла педагог закладу і депутат селищної ради Інна Ніколюк.

Батьки, вчителі та просто небайдужі мешканці Сутисок прийшли на сесію, щоб вмовити депутатів не чіпати школу. Апелювали, що в час війни такі питання недоречні, бо навчальний заклад може також стати в нагоді школярам, які переїхали з тимчасово окупованих територій, із зони активних бойових дій. До ініціативи громади дослухалися два депутати. Один з них, Василь Стеценко, з місця вніс пропозицію, щоб не чіпали школу до закінчення воєнного стану, але колеги по депутатському корпусу його не підтримали.

На реорганізації наполягала методист відділу освіти Наталя Сакаєва:

– Можу цитувати статті Закону України, апелювати постановами Кабміну, але давайте будемо реально дивитися на справи. Ніхто не знає, коли закінчиться війна. Наближається зима, і все дорожчає. Потрібна закупівля палива. Кошти витрачаються на утримання будівлі, вкладаються у стіни, а не в освіту.

За її словами, станом на 1 вересня 2022 року очікувана кількість дітей у громаді 620 осіб, з них лише 181 – у спеціалізованому закладі, це з урахуванням внутрішньо переміщених осіб. Якщо два навчальних заклади будуть функціонувати окремо, тоді в громаді будуть 26 повноцінних класи і 3 неповноцінних. Відповідно до заяв батьків, до першого класу подано 48 заяв: 41 – до ліцею і 7 – до спеціалізованого закладу. За умови реорганізації закладу – 2 повноцінних класи. Якщо ні, то фінансування буде йти на два повних класи і один малокомплектний клас, а це розпорошення коштів. За умови, якщо спеціалізований заклад приєднається до ліцею, чиновниця пообіцяла, що учні 2-го, 3-го, 4-го, 6-го і 7-го класів отримають окрему кімнату, це якщо вони у повному складі перейдуть до школи дружини селищного голови. Для вчителів 2-го, 3-го, 4-го класів пообіцяли працевлаштування класного керівника і асистента вчителя. Учителям спеціалізованого закладу пропонується переходити зі своїми учнями.

– Працевлаштування вашого колективу буде забезпечено. Три ставки вчителя початкових класи, дві – асистента вчителя, шість ставок вихователів групи продовженого дня, вакансія вчителя іноземної мови, інформатики, заступника з навчально-виховної роботи, вчителя фізичної освіти. У 2023 році закінчується контракт із шістьма вчителями-пенсіонерами у ліцеї, – запевнила чиновниця.

Але питання реорганізації на сесії було вирішено більшістю голосів депутатів, з яких 12 проголосували “за”.

– На мою думку, чому деякі депутати так проголосували, бо вони залежні від селищного голови Леоніда Дідуха. Сергій Соколенко просив у голови землю під будівництво, а його дружина працює у дитсадку. Оксана Мусійчук спочатку працювала у дитсадку, а тепер у селищній раді опікується соціальною політикою. Павло Мельник – лісник, за моєю інформацією, він підтримав реорганізацію, бо йому погрожували звільненням. Леонід Заболотний очолює місцеву футбольну команду, яку фінансує Дідух, а ще працює сторожем у дитячому садку. Його дружина – технічний працівник. Тетяна Переродова – заступниця директора ліцею. Григорій Слободяник – колишній директор школи, який дуже шанує Дідуха. Наш голова має більшість – ці депутати від нього залежні: або працюють у комунальній сфері, або отримали землю, або мають спільні інтереси, – вважає опозиційний депутат Василь Стеценко.

Голова обласної адміністрації пообіцяв зберегти школу

Після сесії, якою фактично закривають школу, батьки, співробітники спеціалізованого закладу та представники громади за розв’язанням свого питання поїхали до обласної влади. Бо впевнені, що за реорганізацією закладу насправді стоїть його ліквідація і подальший дерибан понад 30 га землі – території над річкою колишнього маєтку графа Гейдена.

У Вінниці ініціативна група зустрілася з головою Вінницької військово-цивільної адміністрації Сергієм Борзовим. Після двох годин гарячих дискусій з представниками селищної ради, обласного департаменту освіти, юристами та колективом Сергій Борзов запевнив батьків, що діти підуть до своєї школи, а педагоги залишаться на роботі.

Залиште відповідь