Власники фірм, яких АМКУ оштрафував за змову, розпиляли запасними фірмами тендер лікарні за 2 мільйона 
22.02.2022   //   225 Переглядів

Маловисківська лікарня Кіровоградської області за резульатами відкритих торгів повідомила про намір про намір закупити у ПП “Євроальянс ЛТД” вугілля на 2,16 млн грн. 

Про це стало відомо із системи Прозорро.

У разі підписання контракту маловисківські медики отримають по 90 тонн вугілля марок АС (6-13) та АМ (13-25). Ціна тонни палива при цьому складатиме 12 тис грн для обох марок. Це дещо вище цін за якими продають вугілля в регіоні. 

Для прикладу Теруправління Державної судової адміністрації наприкінці минулого року купило вугілля АМ (13-25) по 8,15 тис грн/т. А от для обслуговування закладів соцсфери Рівнянської сільради замовили АМ (13-25) по 11,6 тис грн, а АС (6-13) по 11,4 тис грн за тонну.

 Єдиним конкурентом переможця на тендері було  ПП “Вуглетрейдинг”. 

У своїй тендерній документації обидві фірми надали документи щодо оренди вугільного складу за однією адресою – Мала Виска, вул. Залізничників, 10, та в одного твоариства – ТОВ “Макреалгруп”. Останнє мало надавати для учасників послуги навантаження, зважування та транспортування. 

На тендері маловисківських медиків майбутній переможець “Євроальянс ЛТД” не торгувався і запропонував ціну ідентичну очікуваній вартості замовлення – 2,16 млн грн. В той же час суперник – “Вуглетрейдинг”, скинув ціну до 2,05 мільйонів, однак не завантажив всіх необхідних документів, тож був дискваліфікований. 

Власником ПП «Євроальянс ЛТД» є знам’янський підприємець Олег Павленко.

ПП «Вуглетрейдінг» належить екс-керівнику відділу освіти Знам’янської РДА та колишньому депутату Знам’янської міської ради Федору Піску.

Засновницею, а заодно й керівницею ТОВ «Макреаллгруп», послугами якого користуються обидва учасників торгів, є Олена Курепіна, якій також належить ТОВ «Гала ЛТД». Партнером Курепіної по останній фірмі вказаний Адім Валєєв, який також має спільний бізнес з Федором Піско – ТОВ “Артмаркет”.

Це вже далеко не перший спільний похід фірм Піска та Павленка на торги. У квітні 2020-го адміністративна колегія Донецького обласного тервідділення Антимонопольного комітету визнала «Артмаркет» Піска-Валєєва і ТОВ «Євроальянс ЛТД» Павленка винними в антиконкурентних узгоджених діях та розпилі торгів Мар’їнської РДА Донецької області. У підсумку фірми отримали по 68 тисяч гривень штрафу та трирічну заборону на участь у відкритих торгах. Це однак не заважає підприємцями спільно ходити на вугільні тендери своїми “запасними” фірмами.

Чому така ситуація стала можлива – пояснила Галина Верцімаха, експертка Ліги антитрасту.

“Законодавство про публічні закупівлі встановлює запобіжник від участі в тендерах недобросовісних компаній – порушників. Якщо Антимонопольний комітет визнає, що компанії змовились для участі у тендері, то окрім покарання у вигляді штрафу до 10% доходу, їм буде заборонено брати участь у тендерах протягом трьох років. Така на перший погляд сувора відповідальність є виправданою, враховуючи багатомільйонні збитки, які змовники можуть наносити державі” – зазначила Галина Верцімаха.

Але власники бізнесу знайшли можливість обійти закон. Адже заборонено брати участь в тендерах тим юридичним особам, яких визнано порушниками, а не їх власникам або топ-менеджменту. Також, заборона не поширюється на інші компанії групи, фактично дозволяючи просто замінити юридичну особу та продовжити бути активним учасником торгів. То ж останні і «запасаються» декількома компаніями. І якщо одна попаде в чорний список, то можна буде цілком законно вийти на торги з іншою, яка немає заплямованої репутації.

“І такою шпариною в законі бізнесмени будуть користуватись до тих пір, доки наші законодавці не повернуть скасовану у 2003 році кримінальну відповідальність за змову, як тяжкий економічний та суспільно-небезпечний злочин. Або запровадять персональну відповідальність власників бізнесів-порушників та керівників шляхом накладення штрафних санкцій і на них, а також заборони компаніям, що вони очолюють або якими володіють, претендувати на державні контракти, – пояснює експертка. – Подібні норми діють в розвиненому світі. Проте антимонопольна реформа, що найближчими днями має прийматися вже у другому читанні, жодних змін в цій частині не вносить”.

Залиште відповідь