Григоришин відремонтує трансформатор «Енергоатому» за 60 мільйонів – дорожче, ніж сам експортує в Москву
05.12.2015   //   138 Переглядів

ВП «Южно-Українська АЕС» 2 грудня акцептував пропозицію ПАТ «Запоріжтрансформатор» на відновлювальний ремонт автотрансформатору АТДЦТН-250000/330/150-У1 (зав.№148272) вартістю 60,00 млн грн. Остаточно угода підписана 18 грудня. Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Цей трансформатор був пошкоджений через пожежу, що трапилась 15 січня 2015 року у зв’язку с пошкодженням високовольтного вводу (див. “Причини…” нижче).

Відтак атомники вирішили замовити ремонт запорізькому заводу, який у 1992 році і виготовив цей трансформатор. Торги проведено по переговорній процедурі.

Відзначимо, що вартість ремонту в перерахунку на 1 МВА потужності трансформатора становить $10 тис. А це фактично відповідає ринковим світовим цінам на нові автотрансформатори такого типу і потужності.

Також «Запоріжтрансформатор» має можливість продавати нові такі транформатори ще дешевше. За даними джерела «Наших грошей» на митниці, у лютому цього року запорізький завод експортував на адресу московського ТОВ «Спецрегионпоставка» трансформатор трохи меншої потужності АТДЦТН-200000/330/110-У1, задекларувавши його ціну трохи більше 19 млн грн. У перерахунку на 1 МВА потужності його ціна при тому курсі долара склала близько $4 тис. Це у 2,5 рази дешевше від ціни, за якою завод буде ремонтувати трансформатор для української АЕС.

Нагадаємо, «Запоріжтрансформатор» є єдиним виробником таких трансформаторів в Україні. Компанія належить Костянтину Григоришину, який цього року лобіював оновлення парку трансформаторів «Укренерго» і «Енергоатому» на кілька мільярдів гривень по завищеним цінам.

Наразі оголошено відповідний тендер «Укренерго» на очікувану суму 2,04 млрд грн. Розкриття пропозицій по ньому вже кілька разів переносилось, останній раз воно було призначено на 4 грудня.

Причини та обставини, якими керувався замовник під час застосування переговорної процедури закупівлі:

15 січня 2015 року сталося аварійне відключення автотрансформатору 1АТ 330/150 кВ типа АТДЦТН-250000/330/150-У1, зав.№148272., у зв’язку с пошкодженням високовольтного вводу, яке привело до пожежі та пошкодженню автотрансформатора.

Відсутність автотрансформатору 1АТ:

 • суттєво знизила надійність роботи мережі власних потреб АЕС від пуско-резервного трансформатора 0ВТ01, якій підключений до ВРП-150кВ;
 • не дозволяє вивести в ремонт обладнання ПЛ-150 кВ та СШ ВРП-150;
 • послабила штатні зв’язки ПЛ-150 кВ Вознесенськ – Трихати, Первомайськ – Кавуни, Первомайськ – Побузька, про що повідомлялось у листі ВП «Південна електроенергетична система» №07/04-217 від 20.01.2015р.

Час ремонту автотрансформатора в умовах заводу-виробника менше часу якій необхідно для виготовлення нового автотрансформатору.

Згідно акту внутрішнього огляду від 22.01.2015 №АК.0.0009Ц.0361 було встановлено наступне:

 • Ізоляційний циліндр установки введення фази В зруйнований і знаходився на дні бака, на пресуючих кільцях фаз В і С. Фрагменти циліндра витягнуті з бака і оглянуті – слідів термічної дії електричної дуги і розрядів не виявлено.
 • Зовнішній циліндр бар’єрної ізоляції обмоток фази В має вм’ятину діаметром 300 мм, розташовану близько до міжфазного проміжку з фазою С.
 • У зоні виходу лінійного відведення 330 кВ фази В, в місцях пайки до провідників обмотки, є руйнування механічного характеру без слідів термічної дії електричної дуги.
 • Ізоляційні циліндри бар’єрної ізоляції обмоток фаз А і С, не мають слідів ушкоджень механічного або термічного характеру від дії електричної дуги і розрядів, а також слідів від пожежі.
 • Ізоляційний циліндр установки введення фази С в зоні його кріплення до обичайки має сліди термічної дії від зовнішньої пожежі.
 • Ізоляційний циліндр установки введення фази А в зоні вирізу для сполучення з обмоткою має поперечний розрив завдовжки 400 мм.
 • На зовнішній поверхні циліндра бака контактора облаштування РПН фази С є сліди продуктів горіння в зоні його кріплення до фланця голівки РПН.
 • Ізоляційні циліндри установок введення фаз Аm, Вm, Сm в зоні їх кріплення до обичайок на баку автотрансформатора мають сліди термічної дії від зовнішньої пожежі.
 • На внутрішніх поверхнях кришки і стінок бака автотрансформатора є продукти горіння лако-фарбового покриття (ЛФП) від термічної дії зовнішньої пожежі.
 • На поверхні деталей ізоляції активної частини, включаючи канали ярмовой, зрівняльній ізоляції, поверхнях обмоток, відведень, шунтів, облаштувань РПН є продукти горіння ЛФП, ізоляції остову введення фази В і трансформаторної олії.

Виявлені пошкодження можуть бути усуненні тільки при виконанні ремонту в умовах заводу-виробника з повним розбиранням активної частини автотрансформатора. Для виконання якісного ремонту виконавець повинен мати усю необхідну технічну та конструкторську документацію, згідно якої був виготовлено автотрансформатор.

Згідно з акту розслідування технологічного порушення № 01/15 від 22.01.2015р. та технічного рішення «О замене оборудования в узле установки автотрансформатора 1АТ.» №ТР.0.0009.3465 від 02.03.2015 необхідно виконати відновлювальний ремонт автотрансформатора типа АТДЦТН-250000/330/150-У1, зав.№148272 у заводських умовах заводу-виробника.

Аналіз переліку силових трансформаторів які знаходяться в експлуатації в складі енергоблоків українських АЕС показав, що експлуатуються виключно силові трансформатори які виготовлені ПАТ «Запоріжтрансформатор».

Автотрансформатор типа АТДЦТН-250000/330/150-У1, зав.№148272 був виготовлено у 1992 році Запорізьким трансформаторним заводом (ЗТЗ).

Після розпаду СРСР Запорізький трансформаторний завод (ЗТЗ) під час приватизації був перетворений у акціонерне товариство «Запоріжтрансформатор».

Таким чином ПАТ «Запоріжтрансформатор» є правонаступником Запорізького трансформаторного заводу (ЗТЗ) та має усю необхідну технічну та конструкторську документацію (креслення, технологію виготовлення, перелік використаних матеріалів), обладнання, висококваліфікованих спеціалістів.

Для якісного виконання ремонту в умовах заводу з повним розбиранням автотрансформатору необхідно мати технічну та конструкторську документацію згідно якої було виготовлене автотрансформатор.

Єдиним підприємством яке має повну технічну та конструкторську документацію, згідно якої було виготовлене автотрансформатор типа АТДЦТН-250000/330/150-У1, зав.№148272, являється ПАТ «Запоріжтрансформатор».

Таким чином відсутня конкуренція з технічних причин, тому що

ПАТ «Запоріжтрансформатор» є єдиним підприємством на території України яке має необхідно технологічну базу, комплект технічної документації, кваліфікований персонал для виконання ремонту у заводських умовах.

Залиште відповідь