Донецька залізниця має заплатити 16 мільйонів за електрику монопольній «прокладці» «Укрзалізниці»
01.07.2015   //   153 Переглядів

Державне підприємство «Донецька залізниця» має заплатити ТОВ «Укренерготранзит» 16,32 млн грн. заборгованості за спожиту електроенергію. Про це йдеться у рішенні Запорізького госпсуду від 16 червня.

У 2009 році ДП «Донецька залізниця» і ТОВ «Укренерготранзит» підписали договір купівлі-продажу енергії за нерегульованим тарифом. Далі угоду просто пролонгували, не проводячи тендери. Відтак це дозволяло уникати розголосу про наявність відповідних господарських стосунків між залізничниками та приватною фірмою.

З вересня по листопад 2014 року «Донецька залізниця» спожила електроенергії на 54,62 млн грн., що підтверджується рахунками на оплату і актами прийому-передачі. Однак послуги оплачено частково і є заборгованість на 16,32 млн грн.

На суді Донецька залізниця повідомила про відсутність коштів та складну ситуацію, що склалася у регіоні внаслідок проведення АТО. Але суд зазначив, що боржник не звільняється від відповідальності через неможливість виконання грошового зобов’язання.

Водночас суд зазначив про можливе звільнення від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов’язань по договору у зв’язку з форс-мажорними обставинами.

Законом «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»  визначено, що єдиним належним документом, що підтверджує форс-мажор в зоні АТО як підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати. Однак Донецька залізниця такого сертифікату не подала. Водночас суд вказав, що залізниця може, отримавши такий сертифікат, звернутися до суду.

Нагадаємо, що 11 червня директор Укрзалізниці Максим Бланк дав вказівку відмовитись від придбання електроенергії у фірм-посередників і доручив оголосити тендери. Повідомлялося, що електроенергію залізниці постачали три пов’язані компанії «Укренерготранзит», «ГазЕнерго» і «Енерготраст», які закуповували електроенергію у держпідприємства «Енергоринок» і перепродували залізниці. Доходи вони спрямовували у «податкові ями» чи в офшори.

Відомо, що «Укренерготранзит» має аналогічний контракт з Південно-Західною залізницею. У 2009-2011 рр. «Укренерготранзит» отримав за цим контрактом 1,76 млрд грн. За словами Бланка, щомісячно три вищезагадані компанії отримують за електроенергію від усіх регіональних залізниць в сумі 400-500 млн грн.

Компанією «Укренерготранзит» володіють Сергій Турукало, Євгенія Романова і Сергій Чуйков. Всі вони свого часу проживали в Севастополі АР Крим, але сьогодні мають київську прописку. Турукало, Романова і Чуйков є також засновниками іншої фірми-постачальника, названої Бланком, – ТОВ ТД «ГазЕнерго».

До квітня 2011 року співвласником «Укренерготранзиту» через ТОВ «Техенергоконсалтинг» бувСтаніслав Максимець, який працює в «Укрзалізниці» начальником відділу по роботі з Оптовим ринком електроенергії і суміжними ліцензіатами. Попри неодноразову зміну керівництва «Укрзалізниці», уряду та президента України Максимець зберіг свою посаду. У соцмережі Фейсбук Станіслав Максимецьдружить із Сергієм Чуйковим, співвласником «Укренерготранзиту».

У 2011 році «Енерготрастом» володів вищезгаданий «Укренерготранзит». У 2012-2014 рр. засновниками «Енерготрасту» значились Ірина Коваленко і Костянтин Дарькін, відомий у 2013 році як начальник управління утилізації та розмінування ДП «Укроборонсервіс». Його брат Сергій Дарькін у 2010 році був начальником відділу організації закупівель за напрямком оперативного та технічного забезпечення Департаменту держзакупівель Міністерства оборони. В лютому цього року Сергій Дарькін був головним спеціалістом сектору економічного розвитку відділу економічного розвитку та стратегічного планування Департаменту економічного розвитку та регуляторної політики Секретаріату Кабінету Міністрів. Сьогодні частка Дарькіна у «Енерготрасті» переоформлена на Євгенія Семенця.

У 2013-2014 рр. Південно-Західна залізниця намагалася змінити постачальника, вперше від 2009 року оголосивши відкритий тендер очікуваною вартістю 1,08 млрд грн. Однак закупівлю провести не вдалося. Через оскарження в АМКУ фірмою «Енерготраст» закупівля затягнулася. З квітня 2014 року почав діяти новий закон про держзакупівлі, яким передбачалося, що закупівлі розпочаті раніше мали бути завершені за старим порядком, але не пізніше ніж у тримісячний термін. Оскільки залізниця не мала змоги завершити тендер у встановлений строк, то його відмінили.

Залиште відповідь